Skip to Content

  

Déli fennsík/Riverina és Nyugat-Sydney

2019-ben és 2020-ban több mint 18,6 millió hektárnyi zöldterület veszett oda az ausztráliai bozóttüzekben, minimum 37 ember, valamint állatok milliói lelték halálukat benne, miközben 5 900 épület dőlt romba, amiből 2 800 otthon volt. 900 millió tonna szén-dioxid került a légkörbe, amely Ausztrália egy évnyi fosszilis-tüzelőanyag-kibocsátásának a duplája.

A környezeti katasztrófák évről-évre súlyosabbak, nagyobb pusztítást végeznek. Mivel az emberek, állatok és növények élete egymástól elválaszthatatlan egységet képez, sok-sok időbe telik a terület, vagyis az élőhely helyreállítása. A Priceless Planet Koalíció keresi azokat a lehetőségeket, hogy miként lehet megelőzni vagy csökkenteni a katasztrófákat, ha pedig megtörténnek, akkor a helyreállítás módját szeretnék gyorsítani és jobbá tenni.

A Greening Australia szervezet, a Conservation International és a Minderoo Alapítvány közös célja, hogy segítsenek újjáéleszteni a bozóttüzek által sújtott közösségeket, helyreállítni a károsodott területeket. A futótüzekkel és katasztrófákkal szembeni védelem megteremtésére irányuló hosszú távú terv kidolgozása szintén prioritás.

  

Az amazóniai és az atlanti-parti esőerdők

Brazíliában az amazóniai és az atlanti-parti esőerdők védelme és helyreállítása nemcsak az éghajlatra van óriási hatással, hanem bolygónk legnagyobb biodiverzitásával rendelkező területének és édesvíz készletének megőrzéséhez is hozzájárul.

Amazónia már az eredeti esőerdő területének közel 20%-át elvesztette, és a tudósok arra figyelmeztetnek, hogy ha ilyen ütemben folytatódik az erdőírtás, olyan fordulóponthoz érkezhetnek, amely súlyos éghajlati hatásokat okoz majd nemcsak a közvetlen régióban, hanem az egész országban. Az atlanti-parti esőerdők - a biodiverzitás szempontjából kulcsfontosságú területek - már területüknek több mint 80%-át elveszítették az európai gyarmatosítás óta.

Az esőerdők helyreállítása mindkét területen a fejlődésnek egy új és egyben zöld útját jelenti. Az éghajlati és környezeti előnyökön túl a helyiek, azaz a lakosság is profitálhat, mert bevonjuk őket a folyamatba, amivel a helyi gazdaság is fellendülhet. Ennek érdekében különböző módszereket alkalmazunk, amelyek jobban illeszkednek az adott régióhoz és a valósághoz is, miközben célunk, hogy maximalizáljuk a szén-dioxid megkötését a légkörben, megőrizzük a fajok sokféleségét és további előnyökhöz jussanak a helyi társadalmi csoportok.

  

Makueni megye, Makuli-Nzaui térsége

Kenya hozzájárulása a Párizsi Egyezményhez nagyrészt az erdő és a táj helyreállításában manifesztádódik, ami jelentős hatást gyakorol a helyiek és egész Kenya életére. A projekt szignifikáns mértékben hozzá fog járulni Kenya károsanyag-kibocsátás csökkentési, illetve szén megkötési erőfeszítéséhez.

Az eredmény erős befolyással lesz a helyi közösségek életére. Ezeknek a fontos vízgyűjtő területeknek az újratelepítése pedig hozzájárulhat ahhoz, hogy több víz maradjon a talajban, illetve szabályozni tudják a folyókba, patakokba való eljutását. A fák gyökerei megkötik a talajt a folyók mentén, amivel segítik a vízminőség javulását. Az élelmiszer-előállításra is pozitív hatással lesz. A vízgyűjtő területek helyreállításának köszönhetően megbízható minőségű vízforrások jönnek létre, az idetelepített gyümölcsfák terméseit pedig helyben el lehet fogyasztani, és a piacokon is értékesíthetők lesznek.